O nás

Maďarský ohař

Chovatelská stanice DANITTY vznikla dne 17.10.2007 pod registračním číslem 975/07.

Psy jsem měla ráda odmala. Už ve školce byl mou nejoblíbenější knihou atlas plemen psů. "Skutečné" kynologii jsem se ale začala věnovat až v roce 2002, ve svých 12 letech. Bylo to v době, kdy k nám přišel náš první MOK Dan z Vlčí hráze - rok po smrti našeho úplně prvního psa francouzského buldočka Daidy, kterou měla vizsla nahradit.
Rok 2002 je tedy zároveň rokem, kdy jsem se začala věnovat plemeni MAĎARSKÝ OHAŘ KRÁTKOSRSTÝ. Při pořízení Dana jsme o loveckém výcviku, výstavách a chovu vůbec neuvažovali, přesto jsem ho v roce 2003 přihlásila na mezinárodní výstavu psů do Litoměřic. Tvrdila jsem, že je to "jen tak na zkoušku" a "jenom jednou", ale v hloubi duše už jsem měla zasetou myšlenku, že by se s pejskem přeci jen mohlo dělat něco víc. Z jeho výsledku (V1,CAJC) jsem byla naprosto u vytržení a právě to bylo tím "kopancem", který mi ukázal cestu k loveckému výcviku.
Lovecký výcvik Dana nebyl jednoduchý a ve své podstatě trval více než tři sezóny. Zpočátku jsme měli o mnoho víc neúspěchů než úspěchů, nakonec se mi ale Dana povedlo nejen uchovnit, ale dokonce s ním složit i všestranné zkoušky. Na výstavách jsme nebyli zrovna "pečení vaření", i tak ale Dan dosáhl na titul nejvyšší - INTERŠAMPION.
Jak jsem sbírala zkušenosti, začínal mě výcvik bavit čím dál tím víc. I proto jsem si v roce 2006, kdy Dana čekala poslední zkoušková sezóna, pořídila druhého MOK - tentokrát už cíleně pro zkoušky, výstavy a hlavně chov. Pro změnu se ale jednalo o fenku - doufám, že mladou Anett z Tišnovských revírů nezkazím tolik, jako jsem zkazila Dana:-), a že spolu něco dokážeme. Aneta splnila podmínky chovnosti ve věku pouhých 20 měsíců.

Naše smečka se sice dále rozrůstá a rozrůstat bude, ale právě DAN s ANETOU jsou psi, kterým za mnohé vděčím a se kterými prožívám mnoho krásných chvil. Jsou "ti první", a proto nenahraditelní. Z toho důvodu jsem si přála, aby všichni MOK, kteří budou pocházet z mé chovatelské stanice, nesli ve svém jménu i jména těchto dvou zrzounů, kterým vlastně vděčí za to, že jsou. A proto v červenci 2007 (těsně poté, co jsem oslavila 18.narozeniny) odcestovala do Belgie žádost o uznání ChS, ve které bylo uvedeno šest názvů, složených ze jména "Dan" a z různých forem jména "Aneta" (Danitty, Danitra, Dannita, Danilla, Danittra, Danife). FCI k mé radosti schválila hned název první. Doufám, že v chovatelské stanici DANITTY budou odchovávána exteriérově a pracovně kvalitní a hlavně zdravá štěňata, která budou svým majitelům dělat jen radost.

Na závěr textu by se hodilo poděkování všem, kteří mi v někdy nelehké cestě kynologickým světem pomohli a pomáhají. Bojím se ale, že bych na někoho zapomněla - jsem v kontaktu s desítkami lidí-kynologů, z nichž pro mě každý něco znamená a nějak mě ovlivňuje či motivuje, a to třeba i negativně (negativní motivace může být někdy dokonce silnější než motivace pozitivní) - a tak si "poděkování" raději odpustím. Až na dvě výjimky... Na prvním místě musím poděkovat své rodině, která mě v mém koníčku podporuje a chtě-nechtě se na něm podílí. Na druhém místě uvedu tři jména - p.Pavel Máchal, který mě naučil, jak zacházet se psy, p.Josef Havel, který mi pomohl s přípravou Dana na PZ, a Jirka Drábek, který mi radí a pomáhá dnes. Bez těchto tří kynologů bych asi stěží byla tam, kde dnes jsem.


Lucie Svobodová, říjen 2007           


Píše se rok 2015 a já, předělávaje web, se připravuji na to, že přepíšu i sekci "O nás", která je přeci jen už více než sedm let stará. Pak si ale přečtu text, psaný před dlouhou dobou, a uvědomím si, že je vlastně stále aktuální. Největší mou radostí je to, že dva výše zmínění MOK Dan a Aneta jsou stále mezi námi, a v plné síle. Danovi bylo na jaře třináct let, ale nikdo by mu to nehádal - v roce 2014 ještě sbíral úspěchy na výstavách a mimo jiné se stal Evropským vítězem veteránů. Anetě je devět a je plná energie jako za mlada. Lítá s námi po honech, vychovává mládež a ve výstavním kruhu je stále modelkou:-). Kromě těchto dvou jsem nyní ještě majitelem fenky Doreen z Mešinské hájovny, importovaného psa Vadászpajtás Thymos-Ichnobates a mlaďošky Eloise Danitty, která je dcerou Doroty a vnučkou Anety. Je mi potěšením říct, že všichni moji chovní MOK mají všestranné zkoušky a jsou výstavní šampioni. Kromě výše vyjmenovaných mám ještě ve spolumajitelství několik odchovánků (momentálně Artemis, Banshee a Cedru Danitty).

Jako chovatelce se mi prvních pár let trochu lepila smůla na paty, když jsme si s Anetou musely projít mnoha peripetiemi a problémy s opakovaným nezabřeznutím. Pak se ale štěstí obrátilo v náš prospěch a do současnosti jsme odchovali vrhy A-H. Když dlouho nebyla štěňátka, tak jsem se o to víc bavila výcvikem, a tady se naopak dařilo velmi. Do r.2014 jsem odvedla šest ohařů na VZ, z toho pět MOK. Kromě toho ještě několik dalších psů na nižších zkouškách. Také jsem všestranným rozhodčím z výkonu pro ohaře. Dalším vytouženým krokem je stát se rozhodčím z exteriéru, ale tam mě ještě čeká dlouhá cesta. Snad, až budu za sedm let opět předělávat web, už budu moct napsat, že i tento cíl byl splněn:-)

Letošní rok, který ještě nekončí, již naší CHS přinesl několik velkých úspěchů - hned několik našich odchovánků se zařadilo mezi chovné jedince, CHS Danitty získala ocenění Nejelpší chovatelská skupina na obou klubových výstavách a dva naši odchovánci stanuli na nejvyšších stupních výstavního světa, kdy získali titul Junior BOD na národní, resp. mezinárodní výstavě. Děkuji všem, kteří prezentují CHS Danitty a kteří nám pomáhají a fandí!


Lucie Svobodová, srpen 2015           Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com

|   NÁVŠTĚV